Listopad 2014

38. kapitola příběhu máma mi to slíbila, slíbila, slíbila....

21. listopadu 2014 v 19:53 | v-i-k-t-o-r-k-a |  Vymýšlím si,..

Když mám všechny práce hotové je po vesnici už rozlitá tma. Podívám se po dvoupokojovém bytě. Patrik sedí shrbený nad nějakými spisy a vzlyká, matka dělá to co celý den. Kouká na to stejné místo do zdi a stále s nikým nemluví. Katty sedí venku na terase a já jdu za ní. Chytnu jí za držadla chabého vozítka. A odjíždím pryč. Chci od všeho utéct, mám dost vlastního smutku než abych si další nabírala za ostatní. Až jsme dost daleko, kleknu si před Katty a podívám se jí do očí. "Katty," zašeptám a položím jí ruku na koleno "nebuď smutná. Trhá mi to srdce tě takhle vidět." Katty získá skelný výraz v očích a po chvilce jí už ze tváře kape jedna slza za druhou. Dám ji svůj kapesník aby se vysmrkala. Když smrká tak zvláštně hýká, celá sebou škube, ale když vidí jak si z ní všichni utahují a nikdo nechápe že uvnitř je normální. Že cítí jako každý člověk a že skřeky co vydává nemůže ovládnout. Ani se mi nechce věřit že by to byl jeden s důvodů proč se jí matka straní. Že vydává tyhle zvuky, třese sebou a z pusy jí kape slina. Katty je moc citlivá vždycky brečí když se na ni matka zlobí a ona jí nedokáže vysvětlit že nemůže za to že ji poblinkala, že to tak prostě je, že má tu nemoc. Matce jsem to zkoušela říct ale neposlouchala mě. Ten kdo s někým takovým nemá zkušenosti nemá ani tušení jaké to je být ta postižená, ta co slintá, ta co hýká. Když Katty osuším slzičky a vracíme se domů uslyším nějaké hlasy. Patří Patrikovi a matce.


V-i-k-t-o-r-k-a

žárovkoví tučňáčci (čutňáčci):3

21. listopadu 2014 v 19:19 | v-i-k-t-o-r-k-a |  Patlám...
Čauko! Tyhle vymazlený věcičky jsem našla opět při (poslední dobou velmi častém) serfováním po DIY stránkách.
Budeme potřebovat:
- tempery (+ štětce)
- žárovku
- tavící pistole (není nutné pokud nechceme žarovkového tučňáka na šňůrce)
- šňůrku (není nutné pokud nechceme žárovkového tučňáka na šňůrce)
Jak na to:
1. Nabarvi temperami celou žárovku kromě železného vrchu na bílo.
2. Můžeš si tužkou předkreslit tvar bříška. Poté nabarvi temperami černý zadek, zobák, oči, tváře....je těžké trefit přesně tučňáčka. Oporou ti budou stránky na kterých určitě tvar bříška najdeš. Pro šikovnější stačí heslo: řiď se svou fantazií.
3. a) Pokud nechcete na tučňáka přidělávat šňůrku máte hotovo. Stačí nechat zaschnout a TRADÁÁÁ: no není CUTE?
b) Pokud chcete na tučňáka přidělávat šňůrku stačí tavící pistolí pokapat vrch žárovky a co nejrychleji do lepidla strčit šňůrku a přidržet. Stačí nechat zachnout a TRADÁÁÁ: no není CUTE?
V-i-k-t-o-r-k-a.

kolíčkové baletky

21. listopadu 2014 v 18:59 | v-i-k-t-o-r-k-a |  Patlám...
Ahojky, má tu pro vás jako vždycky
- JEDNODUCHÝ výrobek
- LEVNÉ potřeby do výrobku
- ORIGINÁLNÍ nápad
- CHYTRÉ využití
Budeme potřebovat:
- kolíček
- fixu nebo pero
- korálku (jakoukoliv)
- odličovací tampon
- "chlupaté provázky" (dají se nahradit různými druhy provázků atd., záleží co doma máte)
- sekundové lepidlo nebo tavící pistole
Jak na to:
Oddělejte z kolíčku svorky a přilepte kolíčky k sobě jiným směrem (viz. obrázek) podle obrázku. Protáhněte zúženou částí odličovací tampon asi do poloviny tamponu i kolíčku. Je dobré tampon na místě oblepit. Dírou kterou by jste měli mít nad odličovacím tamponem provlečte váš vystužený provázek. Buďto to můžete nechat tak (baletka bude mít ruce nad hlavou) nebo dva konce provázku spojit korálkou a přilepit aby to drželo (baletka bude mít vzpažené ruce spojené jako na piruetu (korálka bude symbolizovat spojené ruce)). Poté už stačí nakreslit baletce obličej a baletní střevíčky podle fantazie.
V-i-k-t-o-r-k-a.

Pečený čaj

16. listopadu 2014 v 15:19 | v-i-k-t-o-r-k-a |  Jídlo,..
Ahoj. Dnes tady pro vás mám pečený čaj. Je to geniální dárek na narozeniny,vánoce i svátek, nebo ho můžete použít jako kompot po jídle. Je to levné, jednoduché, originální a zvládne to každý!
Budeme potřebovat:
- 2 kg libovolného ovoce (jablka, hrušky, jahody, maliny, borůvky, ananas, rybíz, pomeranče, ostružiny, meruňky, broskve, třešně, hroznové víno, brusinky, višně, švestky, mandarinky, citrony,....)
- 1250 g cukru krystal
- 2 citróny
- koření (hřebíček, skořice, anýz...)
- 2 dcl vodky/griotky/rumu (není nutné)
- větší mísa
Jak na to:
1. Ovoce umyjte nakrájejte a oloupejte (jablka a hrušky loupat není nutné)
2. Do větší ísy nasypte ovocea promíchejte. Poté přidejte cukr a oloupejte a nakrájejte citrón, poté ho taky do mísy přidejte. Přidejte také alkohol a přiměřené koření.
3. Nyní si předehřejte troubu na 200 °C.Důkladně promíchanou směs přelijte do hlubšího pekáče a rozprostřete.
4. Pekáč dejte do trouby a nechte tam ovoce tak dlouho dokud nepustí šťávu (zhruba 45 minut). Pečení čaje často kontrolujte.
5. Během pečení si již připravte skleničky (stačí třeba ty od zavařeniny) do kterých budete pečený čaj dávat. Až je pečený čaj hotový začněte skleničky ještě horkou směsí pomalu plnit. Po zavíčkovaní je ještě na 5 minut obraťte vzhůru nohama.
DOBROU CHUŤ!

V-i-k-t-o-r-k-a.

37. kapitola příběhu máma mi to slíbila, slíbila, slíbila....

15. listopadu 2014 v 12:20 | v-i-k-t-o-r-k-a |  Vymýšlím si,..
Patrikova máma (sice neochotně ale přece) mi dala do pořádku nohu a měla jsem to tady vůbec moc ráda. Každý den tu zastávám spoustu domácích prací, ale nevadí mi to. Možná je to proto že už jsem zvyklá a nebo taky proto že večer až se Patrik vrátí s práce mě chválí jak jsem šikovná. Začala jsem ho brát něco jako bráchu, pořád mě brání a chválí mě a říká mi jak mi to sluší a tak dál… Ale nejvíc ze všeho jsem se skamarádila s malou Katty. Každou chvilku kdy nepracuju v domě jsem u ní a vyprávím jí smyšlené příběhy a hladím ji a vozím jí na procházky. Krmím ji, pomáhám jí na záchod, převlékám ji a uspávám ji. Patrikova máma na ni nemá čas, ale já jí to nevyčítám. Nemá to jednoduché, jsou chudá rodina, otec se dal na kočovnictví a Patrik který je ještě dítě musí chodit do práce místo něj. K tomu se teď přidaly problémy s Ellie. Je vážně nemocná a matka za všechny vydělané peníze obchází doktory a kupuje medicíny. Je mi jí líto když celou noc slyším jak hlasitě a sípavě kašle a Patrikova matka ji utěšuje.
Takhle to šlo den za dnem a já zapadla do denní rutiny. Celý den jsem se těšila až si popovídám s Katty. Sice neuměla mluvit ale i tak jsem věděla co chce říct. Jednou v noci se mi zdálo o Patrikovi, nevím co to bylo… "Patriku! PATRIKU!" ječí hysterický hlas. Otevřu oči ale hlas nepřestává. Brečí, kvílí nemůže skoro dýchat. "Patriku…." Slyším jak se někdo hroutí k zemi. Uslyším dusot nohou, vidím Patrika a běžím za ním, tohle není sen! Když se octneme v místnosti kde hlas ječel uvidíme hrozné věci. Matka tu leží rozplácnutá na zemi, "Omdlela," sdělí mi Patrik a pak se podíváme do Elliny postele. Leží tam, má vyvrácené oči a ještě bledší než obvykle. Je mrtvá.
V-i-k-t-o-r-k-a.

21. kapitola příběhu máma mit o slíbila, slíbila, slíbila....

15. listopadu 2014 v 12:04 | v-i-k-t-o-r-k-a |  Vymýšlím si,..
"Jmenuju se Caroline," skloní se ke mně žena a vytáhne mě na nohy "a ráda bych tě zaměstnala u nás ve vile." Líbí se mi že se mnou mluví jako z dospělou, ale příjde mi pěkně falešná. Ještě před chvilkou mě nazvala smradlavým bezdomovcem a teď by mě samou láskou sežrala. Ale nesmím zapomenout na slušné chování. Ta Caroline mi může vydělat hrubý prachy. "Děkuji, madam" opáčím elegantně. Vysadí mě na kočár a už jedeme. "Mohu se vás na něco zeptat, madam?" řeknu a co nejvíc se snažím napodobit jejich snobskou řeč. "Och, samozřejmě." Odvětí. "Kde je zde vlakové nádraží?" "Asi půl kilometru odsud." Najednou se na mě zamračí. "Chceš utéct?" "Ne madam, to bych si nedovolila" opáčím rychle. Nehodlám mít pletky s někým kdo má tolik peněz, mohla by mě žalovat!
Když koně prudce zastaví jsem v polospánku a neurvale to se mnou trhne. Alfonsova tlustá pracička mě táhne dovnitř, ale já se nemůžu ani hnout. Stojím tam a koukám z otevřenou pusou na jejich dům.
V-i-k-t-o-r-k-a.

20. kapitola příběhu máma mi to slíbila, slíbila....

15. listopadu 2014 v 11:59 | v-i-k-t-o-r-k-a |  Vymýšlím si,..
Udělám z očí malé štěrbiny. "Co prosím?" zachroptím drze. Chlapec ale ženu ani nepustí ke slovu (i když myslím že by něco moc ráda řekla) a pořvává na celé kolo. "Já ji chci domůůůů! Chci domů bezdomovce!" brečí tlouštík. "Alfonsi," osoptí se žena "JDEME." Hlesne a táhne ho za ruku k velkému kočáru. Ale Alfons se jí vytrhne a zkříží si ruce na prsou. Najdou slzy byly úplně pryč. "Dokud mi nevezmeš domů tuhle služku nehnu se odtud a kdyby se vám povedlo mě odsud dostat nebudu jíst večeři." Tak takhle drzá nejsem ani já! "Miláčku," klekne si k němu nána "ty musíš papat aby s tebe byl velkej kluk" je na něho milá jako kdyby se na ni právě neobořil. "To sotva" unikne mi jedovatě. Blondýnka na mě hodí vražedný pohled. Všimnu si že není tak mladá jak na první pohled vypadala. Na čele má několik znatelných vrásek a zkrabatělou kůži zakrytou horou make-upu. "Chci toho bezdomovce," ukáže na mě "jak jsem řekl." Mluví jako dospělí! Proboha. Ještě chvilku sleduju tu nikam nevedoucí hádku a už plánuju útěk - jinými slovy pomoct ženě která si rozmazlila sví dítě.Když v tom mě z přemýšlení vytrhnou výrazná slova Alfonsovi matky: "No tak dobře Alfonsi, vezmeme ji sebou, bude ti dělat služku. Ale takhle vymýšlet si už nebudeš!" Alfons na matku vyplázl jazyk. Taková drzost. Ale Alfonsova drzost bylo to poslední co mě teď zajímalo. Já budu bydlet u snobů! A zařídil mi to rozmazlený fracek!
V-i-k-t-o-r-k-a.

Jak se učit

9. listopadu 2014 v 19:09 | v-i-k-t-o-r-k-a
Čauky,mám tu pro vás pár super tipů jak se učit. nějaké možná znáte, jiné jste třeba nikdy neslyšela....skusím jich tu napsat co nejvíc, aby se vám opravdu učilo líp ;).

1. Podmínky k učení
- učit se je nejlepší v tichém pokoji, kde nejsi ničim rušen/a.
- před učením si vyvětrej (dusném pokoji budeš unavený/á a půjde ti těžko se soustředit).
- teplota by měla být kolem 19°C.
- je dobré si učení osvětlit (pro většinu asi zbytečná připomínka).
- pro učení je určitě dobré ticho (pokud se ti lépe učí s hudebním podkladem pusť si tichou hudbu nejlépe v cizím jazyce).
- nejlepší je se učit v sedě u stolu a kromě přestávek nikam neodcházet.
- je dobré mít po ruce nějaké pití, bohatě postačí sklenice obyčejné vody.
- ukliď si na svém pracovním místě,hledání tě bude jen zdržovat.
- je dobrý dostavit se na zkoušku rozhýbaný/á
2. Plánování času
- pořiď si diář a piš si do něj všechny důležité akce ve škole (testy, zkoušení).
- uč se každý den trochu nejlépe ve stejnou dobu.
- sestav si plán učení co všechno chceš udělat, nebudeš to muset udržovat v hlavě a když to všechno budeš vidět před sebou, odhadneš lépe kolik času tě to bude stát.
- na velké písemky se uč předem , nenechávej učení na ně na poslední chvíli a nepodceňujmnožství látky které v testu bude.
- udělej si seznam činností které máš udělat (např. naučit se na test, napsat si slovíčka, podtrhat si sešit, dopsat si zápis....).
3. Přestávky
- v přestávkách mezi učením dělej to co tě baví (sport, čtení, zajít si na počítač...)
- uč se s přestávkami, podle toho jak douho se chceš učit tak dlouhou si udělej přestávku (o 20min. kratší), uč se bez přestávky maximálně 30 minut.
- krátké (destiminutové) přestávky vyplňuj nenáročnými aktivitami (např. přečt si článek v časopisu, osprchuj se, něco lehkého sněz, napij se....).
- když víš že teď ve škole píšete závěrečné velké testy, poctivě se uč a běž spát o půl hodiny dřív než normálně. Delší spánek zařídí aby sis zapamatoval/a mnohem více věcí než obvykle.
4. Poznámky a práce s textem
- dělej si poznámky i když vás učitel třeba na zapisování poznámek neupozorní.
- poznámky jsou zkratka dlouhého výkladu vyučujícího.
- jsou to základní informace které víš že když nastane test že se je máš naučit.
- poznámky jsou záznam tvého myšlení,ty sám/sama víš nejlíp jak jsi to myslela.
- psaní poznámek také udrží soustředění v hodině, i když je třeba nepoužiješ díky nim se toho v hodině dozvíš mnohem víc než normálně.
- během zapisování si informace uložíš do paměti (když poznámky ztratíš, neb zapomeneš ve škole, sám/sama se budeš velice divit kolik sis z těch poznámek zapamatoval/a, i když ses je vůbec neučil/a.
- dělej si poznámky i doma z učebnice- naučíš se s textu vytahovat důležité-klíčové informace.
- při psaní poznámek si piš přehledně (podtrhávej si to nejdůležitější a nadpisy -pomáhají i odrážky atd.
- uč se ve dvojici s kamarádem máš-li tu možnost (tvůj kamarád může látku pochopit a vysvětlit ti ji).
- podtrhávej si, vypisuj a zvýrazňuj! Pomáhá to!
- zkus si napsat vlastní test z látky o které víš že budete psát (i na počítači se dají vyhledat testy ale když si ho napíšeš sám/sama budeš vědět že je tam všechno co ve škole budeš potřebovat, v testech na počítači může být něco co jste ještě nebrali, nebo něco chybět v látce kterou berete).
5. Paměť
- uč se v souvislostech, nesnaž se pamatovat si jednotlivé slova i když třeba víš že v testu budou potřeba jen stručné odpovědi (až ji budete opakovat tak si s té látky nic nezapamatuješ a i kdyby sis na našprtaná slovíčka vzpomněl/a nebudou ti dávat smysl a v rozsáhlejších textech budeš v pytli).
- nejlépe si látku zapamatuješ když si ještě ten den své poznámky pročteš (sáhněte si do svědomí jestli jste opravdu celou hodinu dávaly pozor. Jestli můžete s čistým svědomím říct ANO tak pro vás tento bod neplatí).
- na velké testy se uč předem
- je dobré si látku přeříkat i nahlas ( lépe se pamatuje, ale tato metoda se doporučuje pouze pokud jde o učení se slovíček nebo jiných věcí které je potřeba "nadrtit").
- spojuj si látku s obrázky atd. obrázky je fajn si popsat, při písemce ti obrázek vyskočí v hlavě, jako by jsi ho viděla před sebou (pokud ti kreslení opravdu nejde, je možnost si i popsané obrázky vytisknout a nalepit, stojí to za to).
- uč se v klidu
Doufám že vám to pomohlo.

V-i-k-t-o-r-k-a.

muffiny

3. listopadu 2014 v 19:44 | v-i-k-t-o-r-k-a |  Jídlo,..
Čokoládové muffiny s kousky hořké čokolády...S vyplazeným jazykem Kdo by neodolal? Výroba muffinů je nenáročná, rychlá a její potřeby jsou takové jaké v domácnosti běžně bývají

Budeme potřebovat:
- 2 lžíce kakaa
- 100 g hořké čokolády
- 2ks vejce
- 170 ml mléka
- 220 g polohrubé mouky
- 125 g másla
- 100 g cukr krystal
- 2 lžičky kypřícího prášku do pečiva

Jak na to:
Ve větší misce smícháme mouku, kakao, cukr a prášek do pečiva. Poté si rozpustíme máslo a přidáme ho do hotové směsi dohromady s mlékem a vajíčky. Směs pořádně promícháme vařečkou/šlehačem a až je vláčné nasypeme do něho kousky rozsekané hořké čokolády. Mezitím si troubu předehřejeme na 200°C a na plech si rozložíme košíčky. Dáme do nich těsta ne až na okraj (mohlo by vytéct venpři pečení) a pečeme zhruba 15 minut (prvních 10 minut troubu nesmíme otvírat). Muffiny necháme vychladnout a DOBROU CHUŤ!
V-i-k-t-o-r-k-a.

Pet lahve - 4. nápad

3. listopadu 2014 v 19:22 | v-i-k-t-o-r-k-a |  Patlám...
Tučňák

Budeme potřebovat:
- 2 pet lahve (na jednoho tučňáka)
- akrylové barvy - nebo alespoň bílá (dají se použít i tempery ale ty se musí lakovat a i tak se rády stírají na pet lahvi)
- stužku nebo kus látky
- tavná pistole
- bambulka (dá se odstřihnout od staré čepice nebo i vlastnoručně vyrobit-stačí si to vygooglovat) (není nutné)
- nesmyvatelné fixy (nejlépe ve více barvách)
Poznámka:
Uznávám že potřeby jsou tentokrát trochu náročnější, takže se nebojte zapojit vlastní fantazii a kdž nebudete něco mít, zkuste se dřív než se na tovykažlete podívat jestli se to nedá čímkoli nahradit (např. když se vám tempery neustále budou smývat můžete místo toho na tučňáka nalepit látku).
Jak na to:
Nejprve si u první lahve ustřihnete úplný konec a u druhé konec a ještě trochu místa (jetli mi nerozumíte, bude to vysvětlené ještě na obrázku). Ty to dvě vystřižené části slepíme tavnou pistolí a bílou akrylovou barvou naneseme po celém tučňákovi základ.Až zaschne, černou fixou si vyznačíme místo kde budeme vybarvovat černě (viz. obrázek) a až bílý podklad zaschne do vyznačeného místa začneme vybarvovat černě. Pak taky můžeme libovolnými barvami podle vlastní fantazie navrhnout čepičky, ozdůbky na čepici barevnými fixamy, šály a stužky,...
V-i-k-t-o-r-k-a.